January Classes

-click on class titles below for complete class descriptions-

Playing with a Full Deck #1
Susan Gould
Monday, January 6 from 9-noon

The Cuban Missile Crisis #2
Larry Desotell
Mondays, January 6 & 13 from 1-4

Making Paper Baskets #3
Sally Everhardus
Mondays, January 6, 13 & 20 from 1-4

Techniques of Chair Caning #4
Bert Day
Mondays, January 6, 13, 20 & 27 from 1-4

Wooly Boxes #5
Vicki Ash
Mondays, January 6 &13 from 1-4

Quilting: Open Studio and String Quilts #6
Kathy Swanson
Tuesdays, January 7, 14, 21 & 28, February 4 & 11 from 9-3

Breaking Bread with Friends #7
Anne Krystiniak & Kathy Davis
Tuesdays, January 7 & 14 from 9-noon

Literature By & About Women: Native American Writers #8
Estella Lauter
Tuesdays, January 7, 14, 21 & 28 from 1-4

Beginning Forging #9
Brian Buchholz
Tuesdays, January 7, 14, 21 & 28 from 1-5

Wild Mushrooms of Door County #10
Charlotte Lukes
Tuesdays, January 7, 14, 21 & 28 from 1-4

Something Myth-ing #11
Tom Torinus & Dennis Hartwell
Tuesdays, January 7, 14, 21 & 28 from 1-3

Composition in the Digital Age #12
Dan Anderson
Wednesdays, January 8, 15, 22 & 29 from 9-11:30

Know Your (Pubs), Parks and Preserves #13
Jane Whitney
Wednesdays, January 8, 15, 22 & 29 from 11:45-4 (Hikes from 1-4)

Let’s Play Bridge! #14
Carolyn & Bob Kimbell
Wednesdays, January 8, 15, 22 & 29, February 5, 12, 19 & 26 from 1-4

Whodunit? #15
Lynn Kaczmarek
Wednesdays, January 8, 15, 22 & 29, February 5 & 12 from 1-3

Scandinavian Straw Ornaments #16
Marcy Farber
Wednesday, Thursday, Friday, January 8, 9 & 10 from 1-4

Beginner & Refresher Knitting #17
Joanie Musiel & Connie Herbst
Thursdays, January 9, 16, 23 & 30 from 9-noon

The Art & Science of Food #18
Renata Ibarra
Thursday & Monday, January 9 & 13 from 9:30-noon

Mindfulness & Meditation: A New Year, A New Practice #19
Beth Coleman
Thursdays, January 9, 16 & 23 from 10-noon

Yoga for Men #20
Shannon Carney
Thursdays, January 9, 16, 23, 30 from 10-11:30

Know Your (Pubs), Parks and Preserves #21
Leon Hoffmann & Rich Kanas
Thursdays, January 9, 16, 23 & 30 from 11:45-4 (Hikes from 1-4)

The African American Experience in Film: Jim Crow to Civil Rights #22
Lou Covotsos & Mike Schneider
Thursdays, January 9, 16, 23 & 30, Feb. 6 & 13 from 1-4

Paste Paper Painting #23
Francha Barnard
Thursday, January 9 from 1-4

Beginning Forging #24
Brian Buchholz
Thursdays, January 9, 16, 23 & 30 from 1-5

Yoga for Beginners (Men & Women) #25
Shannon Carney
Thursdays, January 9, 16, 23, 30 from 1-2:30

Design & Construct a Glass Mosaic Project #26
Gary Chaudoir
Thursdays, January 9, 16, 23 & 30 from 1-4

An Afternoon of Ales: Searching for Your Favorite Beer with a Focus on Lambics & Sours #27
Paul Regnier & Guests
Thursday, January 9 from 4:30-6:30

Wine Tasting – Drink Outside the Box #28
Rian Hill and Blake & Lauren Schar
Thursdays, January 9, 16, 23 & 30 from 6-8

Cultivating Self-Care in the New Year: A One-Day Retreat for Women #29
Beth Coleman & Susan Gould
Friday, January 10 from 9-4

Woodworking Open Studio #30
Curt Wessel
Fridays, January 10, 17 & 24 from 9-2

Paste Paper Painting #31
Francha Barnard
Friday, January 10 from 9-noon

Knit Socks Using Magic Loop Method #32
Ingrid Halvorsen
Fridays, January 10, 17, 24 & 31 from 9-noon

The Tradition Continues - More of Our Favorite Films #33
Stefan Peters, Judy Klima, Bob Kimbell, Peggy Lott, Mike & Windsor McCutcheon and Madeleine Sargent
Fridays, January 10, 17, 24 & 31, Feb. 7 & 14 from 1-4

Glow On, Glow True – A Women’s Nature SoulCrafting Workshop #34
Sarah Evenson
Friday, January 10 from 1-4

Waxed Linen & Pine Needle Baskets #35
Maurie Ash
Fridays, January 10, 17 & 24 from 1-4

Herbs of Door County #36
David LaLuzerne
Mondays, January 13 & 20 from 9-noon

Rock ‘n’ Roll is Here to Stay #37
Steve Gomoll
Monday, January 13 from 1-4

Polymer Clay Play Days: Exploring Translucent Clay #38
Judith Yamamoto & Pat Bopray
Tuesday, Wednesday & Thursday, January 14, 15 & 16 from 9-4

Kiln Casting Glass #39
Gary Chaudoir
Tuesday, January 14 from 1-4

Awakening to the Spirituality of Aging #40
Marggie Hatala
Tuesday, January 14 from 1-4

Animal Tracking #41
Michelle Hefty & Beth Bartoli
Tuesdays, January 14 & 21 from 1-4

Art Journals for Everyone #42
Jenni Stultz & Diane Finger
Wednesday & Thursday, January 15 & 16 from 9-3

Horseshoe Bay Farms: Past + Present + Future #43
Andy Gill
Wednesday, January 15 from 9:30-11

Change Your Energy & Transform Your Life #44
Catherine Tryon
Wednesday, January 15 from 1-4

Great Scones & Biscuits #45
Rachel Lohman
Thursday, January 16 from 9-noon

And I Quote... #46
Dennis Hartwell
Thursday, January 16 from 1-3

Great Scones & Biscuits #47
Rachel Lohman
Thursday, January 16 from 1-4

Early 20th Century Agriculture in Northern Door County #48
Susan Leeder
Friday, January 17 from 9-noon

Walking the Ancient Pilgrim Paths of Italy, Spain & Portugal #49
Mike & Marcia Eischen
Saturday, January 18 & 25 from 9-2

The Art & Science of Food #50
Renata Ibarra
Mondays, January 20 & 27 from 9:30-noon

Exploring the Ice Age Trail in Wisconsin #51
Mark Glasser
Monday, January 20 from 1-4

Nuno Felted Scarves #52
Carol Heil
Monday, January 20 from 1-4

Nuno Felted Scarves #53
Carol Heil
Tuesday, January 21 from 9-noon

Winter Watercolor Magic #54
Kari Anderson
Thursdays, January 23 & 30 from 1-4

Medical Advances Resulting from Conflicts: Civil War to Afghanistan #55
Mike McCutcheon & Steve Weitman
Fridays, January 24 & 31 from 9-noon

Discover Your Creativity - Watercolor #56
Marcia Nickols
Fridays, January 24 & 31 from 9-4

“Painting” with Fabric – A Door County Landscape #57
Susan Hoffmann
Monday, January 27 from 9-3

Fuse a Photo into a Glass Project #58
Gary Chaudoir
Friday, January 31 from 1-4