Summer Program

WEEK-LONG RESIDENTIAL CLASSES FROM MAY – OCTOBER

The Summer Program, which runs from May through October, is The Clearing’s oldest and the one that most closely resembles Jensen’s original folk school vision. The mainstay of the Summer Program is week-long classes, with 25 to 35 students and instructors living at The Clearing, eating family-style meals and renewing their spirit through close contact with the native landscape. The Clearing experience is made up of many special components. The classes, sense of community, forests, meadows, water, sunsets, home-cooked meals, traditions and history all blend to create a wonderful place to learn, relax, reflect and make new friends.

Click to view printed catalog
How to register online

“The Schoolhouse Mural” courtesy Hank Erdmann

2018 Summer Program Calendar Preview

*** The classes listed below are only a PREVIEW of the 2018 Summer Program. Check back in mid-January for a complete listing of Summer Program Classes.***

May 6 – 12

Quilting #1   
Judy Hasheider

Knitting #2   
Arnhild Hillesland

Woodturning #3   
Rob Nelson

Blademaking #4   
David DelaGardelle

May 13 – 19

Spring Birds #5   
Nancy Stevenson & Gerry Janz

Photography #6   
Karen Alesch

Quilting #7   
Carol Hay

May 20 – 26

Watercolor #8   
Chris Sommerfelt

Poetry #9   
Robin Chapman

Wildflowers #10   
Larry Morrison

Woodworking/Forging Sampler #11   
Curt Wessel & Jeremiah Backhaus

May 27 – June 2

Watercolor #12   
Ed Fenendael

Photoshop Elements #13   
Bill Brown & Mark Southard

Writing #14   
Margaret Hawkins

Nature Sampler #15   
Woody Wheeler, Larry Morrison, Mike Schneider & Roger Kuhns

June 3 – 9

Colored Pencil #16   
Rebecca Venn

iPhoneography #17   
Jerry Hug

Off Loom Weaving #18   
Wendy Carpenter

Forging #19   
Dan Nauman

June 10 – 16

Quilting #20   
Kathy Swanson

Spring Rambles #21   
Nancy Stevenson

Stained Glass #22   
Gary Chaudoir

Woodworking #23   
Curt Wessel

June 17 – 23

Watercolor #24   
Gary Hanks

Landscaping Through the Eyes of Jens Jensen #25   
Bob Grese

Woven Rag #26   
JoEl Logiudice

Asian Arts Sampler #27   
Michelle Zimmer, Jack Douthitt, John Dietrich & Nancy Akerly

June 24 – 30

Spinning #28   
Deb Jones

Colored Pencil #29   
Kimberly Mullarkey

Writing #30   
Roger Kuhns

Glass #31   
Julie Lukosaitis

July 1 – 7

Pastel #32   
Sandy Place

Reading for a Sense of Place #33   
Kathleen Smythe

Paper #34   
Nancy Akerly

Pottery #35   
John Hansen & John Dietrich

July 8 – 14

Chamber Music #36   
Klara Fenyo Bahcall

Chair Caning #37   
Lynn Nulicek

Book Binding #38   
Florian Bieschke

July 15 – 21

Watercolor #39   
Jane Barnard

Middlemarch #40   
Marilyn Johnson

Knitting #41   
Joan Sheridan

Woodturning #42   
Kelly Bresnahan

July 22 – 28

Recorder at The Clearing #43   
Pat Badger & Alyson Lewin

Geology #44   
Roger Kuhns

Stained Glass #45   
Jill Wicke

Forging #46   
James Viste

July 29 – August 4

Pastel #47   
Kay Brathol-Hostvet

Hike, Bike & Paddle Door County #48   
Bob Bultman & Dave Bultman

Writing #49   
Al DeGenova

August 5 – 11

Nature Journal #50   
Cynthia Quinn

Understanding Poetry #51   
John Angelos

Weaving #52   
Geke de Vries

Woodblock Printing #53   
Alfred Stark

August 12 – 18

Quilting #54   
Wendy Bulter Berns

Cultivating Mindfulness #55   
Beth Coleman

Glass #56   
Nance Tucker

August 19 – 25

Oil & Pastels #57   
Frankie Johnson

Perspectives On Our Present Predicaments #58   
Jeff Doane

Mosaic #59   
Gary Chaudoir

August 26 – September 1

SomaYoga #60   
Theresa Evans

Journaling Tool Kit #61   
Nancy Akerly & Darlene Cole

Weaving #62   
Carol Heil

Rustic Furniture #63   
Sandy Lotto

September 9 – 15

Watercolor #64   
Lee Mothes

Civil War #65   
Pat Gardner

Tai Chi #66   
Carol Hoehn

Wood Carving #67   
Erik Rinkleff

September 16 – 22

Quilting #68   
Judy Hasheider

Wood Carving #69   
Ann Fawver

Forging #70   
Dan Nauman

September 23 – 29

Watercolor #71   
Judy Jones

Hopkins & Dickinson #72   
Jim Severance

Writing #73   
Marty McConnell

Glass #74   
Nance Tucker

September 30 – October 6

Oil & Pastels #75   
Frankie Johnson

Knitting #76   
Arnhild Hillesland

Off The Beaten Path #77   
Terrie Cooper & Mike Schneider

Polymer Clay #78   
Judy Yamamoto

October 7 – 13

Watercolor #79   
Bridget Austin

Photography #80   
Hank Erdmann

Woodworking #81   
Curt Wessel

October 14 – 20

Writing #82   
Judy Bridges

Social History #83   
Lou Covotsos

Drawing #84   
Dawn Flores

Basket & Forging Sampler #85   
Denise Arzberger & James Viste

October 21 – 27

Watercolor #86   
Betty Delinck & Barb Farrell

Rug Hooking #87   
Patsy Weich

Woodturning #88   
Rob Nelson

Forging #89   
James Viste